Nowa Cerkiew i Królówlas

Nowa Cerkiew. Barokowa świątynia cysterska św. Michała Archanioła została wzniesiona w 1312 r. w miejscu spalonego drewnianego kościółka z XIII w. Z tego czasu zachowały się: czworoboczna wieża, prezbiterium, zakrystia i skarbiec. We wnętrzu kościoła znajdowała się wisząca wieloboczna empora, tak umieszczona, że obecni w Nowej Cerkwi cystersi mogli, wchodząc od zewnątrz nad zakrystią, brać udział w nabożeństwach. W 1764 r. pożar zniszczył kościół i wieżę do tego stopnia, że pozostały tylko mury i sklepienie w prezbiterium, ale jeszcze tego samego roku odbudowano go i przebudowano, rozszerzając o nawy boczne, starając się dać mu styl barokowy. Ogień trawi ponownie kościół w 1844 r. wypalając wnętrze i niszcząc wieżę. Obecne jej zakończenie pochodzi z 1851 r. W czasie działań wojennych w 1945 r. uszkodzeniu uległy nawy – boczna (południowa) i główna, oraz wieża. Wnętrze świątyni, o jednolitej zharmonizowanej całości, ma wystrój barokowy i rokokowy. Cmentarz przykościelny sięgający swym rodowodem XIV w. jest miejscem spoczynku wielu pokoleń okolicznych chłopskich rodzin.
Podczas remontu kościoła w 1995 r. w podziemiach odnaleziono trumny i ludzkie szczątki. Spoczywa tam ostatni przeor opactwa cysterskiego w Pelplinie - Maciej Prądzyński (zm.1829), który po zniesieniu klasztoru został proboszczem w Nowej Cerkwi, zachowując prawo noszenia habitu, pierścienia i krzyża.
W roku 2005 podczas prac remontowo - konserwacyjnych  na kościelnej wieży odkryto średniowieczne malowidła. Na kościelną wieżę wrócił po wielu latach zegar z odnowionym cyferblatem. Niestety nie zachował się jego oryginalny mechanizm, dlatego wyposażono go w nowoczesny.

 

Wyposażenie pocysterskie: ołtarz główny (XVIII w.) ma w swym wnętrzu siedemnastowieczny obraz Matki Boskiej uważany przez lud za cudowny - w górnej kondygnacji ołtarza znajduje się kamienna figura Matki Boskiej Bolesnej przeniesiona tutaj w 1802 r. z kaplicy przydrożnej we wsi Borkowo; gotycki obraz Niepokalanej w ołtarzu Matki Boskiej Różańcowej - srebrną sukienkę wykonał w początkach XVIII w. Siegfried Örnstern z Gdańska; w kruchcie głównej - średniowieczna kropielnica oraz duży drewniany krucyfiks wykonania ludowego; trzy rokokowe feretrony itp.

 

Zwiedzanie:

ks. Stanisław Borzyszkowski

ul. Kościelna 48, 83-131 Nowa Cerkiew, tel.(058) 5362207, 602637134

pnowacerkiew@pelplin.diecezja.org

 

Królówlas. Historia tutejszego kościoła śś. Mikołaja i Rocha sięga XIV w. (przez jakiś czas stanowiła filię parafii Nowa Cerkiew). Najpierw była tu kaplica drewniana, później kościół drewniany. Obecny kościół pochodzący z 1806 r. jest murowany, neogotycki, ma drewniany sufit i czworoboczną masywną wieżę.

Młyn - jego historia sięga prawdopodobnie XIV w. kiedy to cystersi lokowali tu wieś na „surowym korzeniu”. Obecny budynek młyna pochodzi z XIX wieku.
 

Zwiedzanie:

ks. E.Zalewski

Królówlas, 83-132Morzeszczyn
tel. (058) 5362794

pkrolowlas@pelplin.diecezja.org

 

Informacja turystyczna:

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej
Pl. Tumski 1,  83-130 Pelplin   

Tel.(058) 5361949 fax (058) 5363297

info@pelplin.com 

www.informacja.pelplin.com